KIRJANIKUDKUNSTNIKUDTOIMETAJAD • TÕLKIJAD • KRIITIKUD • KEELED
PERIOODIKASARIANTOLOOGIADANTOLOOGIADAUTORIKOGUD
LAVASTAJADNÄITLEJAD • RIIGID31.3.10

Kes suudab kõvema kosmoseodüsseia teha?

Ma saan aru küll, et paari/kolme filmi põhjal üldistusi teha on tobedus, aga hakkas selline asi silma...

«2001: A Space Odyssey» (1968) oli ja on ülikõva film ning pani ka kindlasti filmikunsti võimsa märgi maha. See, et kas see film ka meeldib või mitte, see on juba omaette teema.

Vaatasin filmi «Sunshine» (2007) ning see vana märgiline film tuli meelde. Filmi «Moon» (2009) puhul sellest vist suisa räägiti. Täna vaatasin filmi «Dante 01» (2008) ja jälle tuli see odüsseia-film pähe. Ma tegelikult ei oskagi öelda, et milles see seos Stanley Kubricki filmiga täpselt avaldub, aga kõigi nende kolme puhul oli üsna alguses selge, et jälle üks odüsseia!

Mulle «2001: A Space Odyssey» (1968) meeldib ja kindlasti ei süüdista ma neid uusi filme milleski ning päris halb polnud neist ka ükski. Samas on ilmselge, et suure eeskuju tasemele küünib neist vaid Kuu-film, teistel on vähemal või rohkemal määral ikkagi vajakajäämisi.

Tegelikult huvitab mind, et kas neid kosmoseodüsseia austusavaldusi on viimasel ajal veel tehtud? Omal ajal küll, sest siis oli see kõik värske ning iga tegija püüdis Kubrickil selga prügiseks teha... õnnestus see siiski vaid teatavate mööndustega Douglas Trumbullil filmiga «Silent Running» (1972), aga tal oli ka kõva edumaa, sest mees oli ka Kubricki filmi juures ametis.

No comments: