Sisu:

Seosed:
Lühiromaan on kõikvõimalikest seostest tiine, ulmesoste alla läheks aga see kreoodide värk. Autor on kreoodide nimed tuletanud kolme ilmkuulsa ulmekirjaniku omadest: Isaac Asimov, Jorge Luis Borges ja Italo Calvino.
Hinnang:
Alustasingi lugemist üsna pelglikult, sest Arvi Nikkarevi koostatud antoloogia «Soome ulme» (2008) esimene tekst ja käesoleva lühiromaani arvustused Ulmekirjanduse BAASis just ei lubanud mõnusat lugemiselamust. Õnneks oli pelgus asjata, sest juba esimestel lehekülgedel sai selgeks, et ma olen lugejana heades kätes: rahunesin, sättisin end voodis mugavamasse asendisse ning asusin nautima.

M. G. Soikkeli lühiromaani peamine võlu peitub metakirjanduslikkuses ning eks see ilmselt saigi ulmefännide seas ka saatuslikuks. Minule selline seostatud tekst meeldib, samuti meeldib mulle lühiromaani postküberpunklik maailm. Ei pea ma ka seda maailma eriti võimatuks, sest just sinnapoole me liigume: kultuuri asendab nüri meelelahutus ning reiting on jumal.
Meeldib ka see, et autor ei hakanud maailma parandama ja mingit puänti kangutama. Lihtsalt üks sisselõige maailma, kus aeg on liigestest lahti ja narrid juhivad balli. Selles suhtes paneb mr Costello minuarust pisut mööda, kui näeb lühiromaanis mingit klassivõitlust. Esiteks on klassivõitlus üks iganenud idee ning teiseks kreoodid lihtsalt lustisid... eriti borgesed.
Tegelikult on sedasorti tekstist kirjutamine üsna mõttetu: lugeda tuleb! Hindes pole mul muidugi kahtlust – viis.
Lingid:
- Wikipedia: Markku Soikkeli
- Soikkelin Bittein Saaret
- Kosmoskynä: Anne Leinonen «Saapumisia ja lähtöjä – Haastattelussa M. G. Soikkeli»
- Algernon: Arvi Nikkarev «Jutuvõistluse «Portti 2000» võitja»
- Kosmoskynä: M. G. Soikkeli «Dinosauruksella Portin lävitse»
- Kosminen Colosseum: M. G. Soikkeli «Jännittävää olisi nähdä pihalla dinosauruksia»
- Mister Costello — kangelane: M. G. Soikkeli «Berliini näitelavad»
- Ulmekirjanduse BAAS: Jännittävää olisi nähdä pihalla dinosauruksia
2 comments:
Hästi kirjutatud arvustus, mõnus lugeda. Aitäh!
Aga selle klassivõitluse kohta... eks igaüks näeb seda, mida ta näha tahab. ;-)
Mina kirjutasin klassivõitlusest eelkõige just seepärast, et kui tõepoolest peaks tulevikus loodama sellised tehisinimesed, kes kuuluvad sisuliselt orjade klassi, siis iseloomustaks nende ülestõusu (mässu, revolutsiooni) just nimelt see mõiste. Kõlbaks ajaloo prügikastist välja võtta ja puhtaks kloppida küll. :-)
Tänud heade sõnade eest.
Klassivõitlusest ja muust...
Loomulikult sõltub teksti vastuvõtt (mida näed ja kuidas mõistad) eelkõige lugejast ja tema vaimsest pagasist.
Tekst peab ise hakkama saama... seepärast lugesin ma ka autori seletusi alles pärast teksti lugemist ning kuigi ka Soikkeli seal klassivõitlust mainis, siis mina seda lühiromaanis ei tundnud ja ei näinud.
Ilmselt paneme me sõnale «klassivõitlus» erineva sisu, aga minu mõistes klassivõitlust selles loos polnud ja ei näe ma sellisele ka kohta tänapäeva maailmas.
Tõttöelda tuleks mul siinkohal vist hakata seletama omi arusaamu klassivõitlusest, aga sellisel hilisel tunnil ja pärast nüristavat tööpäeva pole ma selleks vist võimeline...
Post a Comment